Yesterday I picked 5 pounds of grapes. The grapes are a good example of why it is good to grow fruit. I don't remember how much the vine cost me but to buy one now would be $10.00. I paid for the vine with the first good crop of grapes and can now consider this free food.
I'll be making raisins with some of these.
The chickens want more grapes to snack on.